Jak wykonuje się czyszczenie elewacji budynków mieszkalnych i zabytkowych?

elewacje starych zabytkowych budynków

Domy jednorodzinne usytuowane na działkach porośniętych roślinnością najlepiej się prezentują, gdy ich ściany zewnętrzne pokryte są jasnym tynkiem. To doskonały kontrast dla gamy zieleni wokół. Ponadto jasny kolor elewacji ma właściwości odbijania promieni słonecznych. Ostatnio występuje globalna tendencja do ocieplania się klimatu w różnych częściach świata. W Polsce też często dają się we znaki letnie upały. Również z tego powodu popularne są jasne, matowe tynki chroniące wnętrze domu przed przegrzaniem. Czy są one łatwe do stałego utrzymania w estetycznym wyglądzie?

Malowanie czy renowacja?

Na nowym budynku po kilku latach pojawiają się plamy, zacieki oraz warstwy kurzu wnikające w  strukturę tynku. Ponieważ Łódź jest dużym ośrodkiem przemysłowym, poziom zapylenia powietrza jest wysoki. Na elewacjach budynków osadzają się trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Jednym ze sposobów pozbycia się nieestetycznego wyglądu ścian jest pomalowanie ich na nowo. Jednak takie rozwiązanie jest kosztowne, więc nie każdy jest w stanie zdecydować się na spory wydatek.

Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, która wykonuje mycie elewacji. Stosowana metoda jest skuteczna i bezpieczna dla środowiska. Odbywa się to za pomocą spłukiwania wodą pod wysokim ciśnieniem, bez użycia chemicznych detergentów. Silny strumień wody wypłukuje brud nawet z najbardziej niedostępnych miejsc. Warto przeprowadzać takie mycie elewacji co jakiś czas, aby budynek stale wyglądał jak nowy.

Uporczywe zabrudzenia – jak je usunąć?

Zewnętrzne ściany budynku narażone są na ciągłe działanie wilgoci z opadów atmosferycznych. Elewację pokrywa zacinający deszcz lub woda kapiąca z dachu podczas topnienia zgromadzonego tam śniegu. Wilgoć wchłania kurz; już po krótkim czasie widoczne są smugi i przebarwienia. W zakamarkach powierzchni oraz w niewidocznych miejscach pęknięć tynku rozwijają się grzyby, mchy i inne porosty. W takich przypadkach niezbędne jest bardziej radykalne czyszczenie elewacji. Do tego celu służą preparaty, które nie uszkadzając tynku skutecznie radzą sobie z usunięciem elementów pochodzenia biologicznego.

Właściciele domów jednorodzinnych powinni korzystać z usług fachowców, którzy najlepiej wiedzą jakie środki chemiczne zastosować, żeby  czyszczenie elewacji nie wiązało się ze szkodą dla roślinności znajdującej się w gruncie otaczającym budynek. Profesjonalna firma używa wyłącznie wysokogatunkowych detergentów, produkowanych według technologii ekologicznych. Kompleksowa renowacja daje doskonałe wizualnie a zarazem trwałe efekty.

Na ratunek zabytkom

Miasta o długiej tradycji takie jak Kraków, Warszawa, czy Łódź mają znaczną liczbę zabytkowych kamienic lub innych obiektów z przeszłości. Starówki tych miast są licznie odwiedzane przez turystów z całego świata. Władze miejskie dbają o estetyczny i atrakcyjny wygląd śródmiejskich kamieniczek kościołów, ratuszy. Regularne  czyszczenie elewacji ma też na celu ochronę budynków przed osadzaniem się na nich cząstek stałych emitowanych przez układy wydechowe pojazdów. Substancje te wnikają w strukturę nie tylko tynku ale nawet kamienia. Dzięki zabiegom mycia i czyszczenia elewacji bezpiecznymi metodami zabytki nie niszczeją w szybkim tempie i odzyskują swoją dawną świetność. Mogą przez długi czas cieszyć oczy mieszkańców i turystów.