Jednym z najistotniejszych elementów każdego gabinetu jest fotel, w którym będzie pracował szef firmy, managerowie czy pozostali pracownicy. Jego rola jest o tyle ważna, że wielogodzinne siedzenie przy biurku, zwłaszcza na meblu niewygodnym może szybko doprowadzić kręgosłup do poważnych problemów. Dlatego wybór fotela nigdy nie powinien być dyktowany tylko atrakcyjnym wyglądem, ale przede wszystkim komfortem i odciążaniem kręgosłupa.
Na jakie rzeczy zwrócić uwagę przy wyborze fotela do gabinetu?
Biorąc pod uwagę zdrowie kręgosłupa jako najważniejszy czynnik przy wyborze krzeseł czy foteli należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego mebla i zwrócić uwagę na kilka konkretnych informacji. Po pierwsze fotele gabinetowe powinny mieć regulowaną wysokość, dzięki czemu sprawdzą się przy biurku o uniwersalnym rozmiarze oraz przy biurkach nietypowych. Po drugi regulowany musi być również kąt nachylenia oparcia tak, by w trakcie pracy przy biurku można było decydować czy chcemy siedzieć bardziej prosto, czy może lekko odchylić się do tyłu. Ludzki kręgosłup lubi zmiany i nie służy mu 12 godzin pracy w jednej pozycji, dlatego nawet, jeśli wykonuje się przerwy, to dobrze jest też różnicować nachylenie oparcia.
Profesjonalne fotele gabinetowe można podzielić na kilka różnych typów, wśród nich m.in fotele ergonomiczne, o oparciu siatkowym lub skórzanym oraz fotele wprost stworzone „do pracy przez 24 godziny”. Te ostatnio są szczególnie mocno dostosowane do wygody osoby, która na nich siedzi. Przykładowe fotele w tej kategorii można obejrzeć np. na stronie https://kamilameble.pl/12-fotele-gabinetowe-do-biurka. Tego rodzaju fotele mają poza różnorodnymi regulacjami również specjalnie dostosowany zagłówek – stanowi on znaczne odciążenie dla kręgosłupa, szyi i karku, które w pozycji siedzącej „dźwigają” głowę przez wiele godzin.
Fotel obrotowy czy nieruchomy klasyk?
Bardzo często przy wyborze fotela do gabinetu chciałoby się, by wyglądał on tak, jak z amerykańskim filmów. Wielki, masywny fotel, w którym można się wygodnie wyciągnąć, a nawet zasnąć – wysuwane podnóżki i inne piękne atrakcje. Niestety takie fotele gabinetowe są przeznaczone do relaksu, a nie do pracy, więc jeśli kupuje się fotel z myślą o wstawieniu go w miejscu pracy, to zdecydowanie lepiej wybrać coś innego. I tu najlepiej sprawdzą się fotele obrotowe – może mnie efektowne niż gigantyczny fotel na pół biura, ale o niebo lepiej będzie się przy nich pracowało.
Podsumowując: najlepsze fotele gabinetowe powinny być maksymalnie nastawione na komfort wielogodzinnej pracy przy biurku. Obrotowa opcja dla możliwości szybkiego przekręcania się i odsuwania od biurka, regulowane oparcie, wysokość, ergonomiczny zagłówek i podłokietniki, na których można swobodnie odciążyć ramiona po pisaniu przy komputerze – to absolutne podstawy. Warto również wziąć pod uwagę przewiewność fotela np. te z siatką na oparciu idealnie sprawdzą się w gorących pomieszczeniach, w których na fotelu skórzanym zwyczajnie ciało przyklejałoby się do fotela.